Na tym etapie poznajemy model biznesowy firmy i wymagania co do obszaru,
w którym ma być zastosowane przyszła transformacja.
Analizujemy dotychczasowe sposoby pracy, procesy, potrzeby i perspektywy kluczowych grup interesariuszy, badamy źródła danych i ich strukturę.
Doprecyzowujemy główne wyzwanie projektowe. Wnioski z fazy analitycznej stanowią podstawę całej późniejszej pracy projektowej.
W kooperacji z kluczowymi osobami ze strony klienta opracowujemy wstępną koncepcję rozwiązania.
Na tym etapie dobieramy odpowiednie technologie. Dookreślamy obszary i zakresy transformacji dla danej firmy i jej unikalnej sytuacji.
Zwieńczeniem tego etapu prac jest model tworzonego w przyszłości rozwiązania – tzw. MVP (Minimum Viable Product) projektu.
Następnie ma miejsce tworzenie szczegółowego rozwiązania optymalizującego i rozwiązującego wyzwania zidentyfikowane w fazie analizy.
Powstaje działający prototyp rozwiązania wykorzystujący wcześniej dobrane technologie.
Jeśli transformacja cyfrowa wymagała także przeprojektowanie istniejących procesów i struktur, powstaje dokumentacja typu blueprint opisująca wszystkie zmiany.
Cyfryzacja procesów jest gotowa na testy z udziałem kluczowych użytkowników.
W końcu ma miejsce testowania wypracowanego rozwiązania na grupie głównych interesariuszy. To etap nie tylko szukania i poprawiania błędów, ale jeśli trzeba zmiany i poprawy obszarów, które się nie sprawdziły lub nie dostarczają oczekiwanych rezultatów.
Po ostatecznych szlifach następuje wdrożenie rozwiązania w pełnej skali.
Na tym etapie wspieramy firmy nie tylko od strony procesowej i technologicznej, ale także w wymiarze ułatwienia adaptacji do zmiany wywołanych transformacją cyfrową przez pracowników – oferujemy wsparcie procesowe z obszaru Change Management.